Lubelskie biura poselskie a bariery architektoniczne

Wczoraj wraz z dwiema dziennikarkami „Kuriera Lubelskiego” zbieraliśmy materiał nt. dostępności biur poselskich dla osób niepełnosprawnych (zwłaszcza jeśli chodzi o niepełnosprawność ruchową).

Na początku pojechaliśmy na ul. Karłowicza, gdzie mieszczą się biura poselskie posłów PSL. Oprócz tego jest tu kompleks różnych innych instytucji związanych z rolnictwem. Pan poseł Łopata zszedł do nas i zaproponował częściowe rozwiązanie problemu z dostępnością. Wyszedł z inicjatywą pozyskania środków, przed wszystkim od sponsorów, które miałyby służyć niwelacji barier architektonicznych prowadzących do budynku. Dowiedzieliśmy się, że jeszcze w tym roku zostanie wybudowany prowizoryczny podjazd dla wózków inwalidzkich, a następnie, już w 2008 r. zaczną się prace budowlane na szerszą skalę. Cieszy mnie postawa posła, który wyszedł z własną inicjatywą ułatwienia osobom niepełnosprawnym w dostaniu się do budynku.

Potem udaliśmy się do biura posła Palikota (PO), które mieści się przy ul. Krakowskim Przedmieściu 68. Niestety z tą lokalizacją niewiele da się zrobić. Drugie piętro i w dodatku stare budownictwo. Nie mieliśmy okazji porozmawiać z panem posłem, ale może kiedyś będzie ku temu okazja…

Końcowy punkt naszej wycieczki to budynek przy Al. Racławickich 9. Tutaj mieści się biuro poselskie pani Masłowskiej (PiS). Osoba niepełnosprawna ruchowo nie ma szans dostać się do budynku. Zainteresowani powinni zaopatrzyć się w telefon komórkowy i wcześniej zadzwonić do biura. Można też zatrzymać się przed schodkami (kilkanaście metrów przed głównym wejściem) i poprosić przechodni, aby poszedł po osobę z obsługi. Po rozmowie z panią poseł dowiedzieliśmy się, że w najbliższej przyszłości nie zamierza dostosowywać lokalu. Tłumaczy to problemami finansowymi.

Do pani poseł Sierakowskiej (LiD) nawet nie jechaliśmy. Według dziennikarki „Kuriera Lubelskiego” w biurze na 3-maja nikogo nie ma, a telefony są głuche. Dziwne…

Aktualizacja /12.12.2007 r./
Biura poselskie dla sprawnych

Aktualizacja /15.12.2007 r./
Na początek podjazd z drewna