Wiesław Olechowski

Żegnaj Wiesiu!

W sobotę, 18 czerwca na lubelskim cmentarzu, pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela – Wiesława Olechowskiego. Odszedł od nas w wieku 58 lat.

Moja znajomość z Wiesiem trwała ponad ćwierć wieku. Poznałem go na początku lat 90-tych, gdy razem z innymi „kulawymi”, ale też „chodziakami”, uczył mnie życia na nowo. Ja jako nastolatek i on jako dorosły facet, który pokazał, że życie na wózku to nie wyrok i można całkiem nieźle sobie w nim radzić. Ludzie ze stowarzyszenia Grupa Aktywnej Rehabilitacji i Wiesio, który wtedy prężnie działał w tej organizacji pomogli i pomagają nadal wielu osobom w podobnej sytuacji co moja. Musiało jednak minąć trochę czasu, aby zrozumieć, iż faktycznie Wiesiek miał rację. Że można tak samo jak inni – uczyć się czy studiować, że można pracować i mieć swoje pasje. No i w końcu, że można założyć rodzinę.

Przez szereg kolejnych lat uczestniczył w niezliczonej ilości projektów społecznych. Od prowadzenia nieodpłatnego poradnictwa prawnego z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa podatkowego, prawa opiekuńczo rodzinnego czy cywilnego, po objaśnianiu młodym ludziom z lubelskich szkół jak wygląda życie osoby niepełnosprawnej. Działał między innymi w organizacjach GAR, FAR, EFRON, Sokrates, Fuga Mundi i wielu innych. Natomiast kilka lat temu założył świetnie funkcjonującą Spółdzielnię Socjalną „Wrotków”. Jego pasją do samego końca były samochody.

Odkąd pamiętam, zawsze był wesoły, inteligentny, z ogromnym zasobem wiedzy, wciąż bardzo aktywny. Wspólnie przegadaliśmy dziesiątki tematów, ale niestety wiele z nich pozostało niedokończonych. Będzie mi tego wszystkiego brakowało. Mimo swojej niepełnosprawności widział świat w pozytywnych barwach. Nie było dla niego rzeczy niemożliwych.

Nic nie wskazywało na to, że Wiesiek nas opuści. Moje najszczersze wyrazy współczucia dla Rodziny i wszystkich, którzy mieli szczęście poznać Wiesia. Jedni powiedzą żegnaj Przyjacielu, inni – do zobaczenia!

Adam Radzikowski


Tekst ukazał się również w mediach społecznościowych na stronie Niepełnosprawna Lubelszczyzna (tutaj macie możliwość pozostawienia wpisu)