Rencista prowadzący działalność gospodarczą kontra ZUS

Niech ten krótki reportaż telewizyjny będzie ostrzeżeniem dla wszystkich rencistów pracujących na etacie i jednocześnie prowadzących działalność gospodarczą.

W skrócie wygląda to tak: rencista może dorobić do renty około 2000 zł/mc brutto. Taka sytuacja nie spowoduje zmniejszenia świadczenia. I jeżeli taka osoba pracuje np. na umowę o pracę czy umowę zlecenie (umowa o dzieło nie wlicza się do kwoty, którą możemy dorobić, dlatego dla rencistów jest najlepszą możliwością dorobienia do renty) to do tej kwoty liczą się jej realne zarobki. Problem pojawia się, gdy rencista prowadzi działalność gospodarczą. Tutaj ZUS-u nie interesują realne zarobki. Oni mają stały wskaźnik, który wynosi ok. 2000 zł/mc. Czyli nawet jeżeli taki rencista zarobi z DG 50 zł czy 8 000 zł miesięcznie to dla ZUS-u będzie to 2 000 zł.

Jest to bardzo krzywdzące, gdyż nie liczą się tu realne zarobki takiej osoby, a odgórny wskaźnik. Wiele rencistów dzięki temu przepisowi mają pozmniejszanje renty i oprócz tego narastający dług dla ZUS.

Niestety w tym momencie ZUS także niewiele może zrobić, bo ustawodawca (Sejm RP) nałożył na niego takie przepisy, które musi po prostu wypełniać… i koło się zamyka.

<iframe width=”420″ height=”315″ src=”//www.youtube.com/embed/QA8m3pqbrVk” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Zapraszamy do wpisywania swoich komentarzy na ten temat.